Схеми розширеної відповідальності виробників в ЄС, пов’язані з пластмасами

Двадцять шість (включаючи Великобританію) з 27 держав-членів ЄС мають різні форми РВВ для пакувальних відходів, як це рекомендовано Директивою по упаковці і відходів упаковки. Багато з цих схем були реалізовані в 1990-х роках (спочатку Німеччина, потім Франція, Австрія, Бельгія, Люксембург, Швеція, Іспанія, Португалія, Угорщина, Фінляндія, Ірландія і Великобританія), а інші були впроваджені на початку 2000-х років.

Інші потоки відходів можуть містити пластмаси. Тому важливо враховувати інші схеми РВВ, в тому числі ті, які потрібні законодавством ЄС для транспортних засобів з вичерпаним терміном експлуатації (ELV, end-of-life vehicles) і відпрацьованого електричного та електронного обладнання (WEEE, waste electrical and electronic equipment). Кілька держав-членів впровадили схеми РОП для інших конкретних типів упаковки, включаючи:

  • складову упаковку (Австрія)
  • пестициди, добрива, упаковку з-під насіння і рослин (Франція)
  • медичну та фармацевтичну упаковку (Португалія)
  • сільськогосподарські плівки (Бельгія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Ірландія, Італія, Швеція, Іспанія)
  • пластикові плівки (Австрія)
  • великогабаритний пластик (Австрія)
  • одноразовий пластиковий посуд (Бельгія, Латвія)
  • меблі (Франція)
  • картриджі для принтерів (Франція)

Існуючі схеми РОП в Європі реалізуються з використанням ряду різних інструментів. У всьому світі найбільш поширеним підходом є різні форми вимог повернення (майже три чверті всіх схем); в той час як авансові збори за видалення (ADF, advance disposal fees) і схеми повернення депозитів (DRS, deposit refund schemes) складають більшу частину решти (Kaffine and O’Reilly, 2015).

Вимоги повернення продукції зазвичай включають встановлення обов’язкових або добровільних цілей утилізації та збору для конкретних продуктів або матеріалів, а також розподіл відповідальності виробників і роздрібних продавців за управління після закінчення терміну служби для досягнення цих цілей. У деяких випадках повернення товару здійснюється на індивідуальній основі (наприклад, Svenska Retursystem).

Svenska Retursystem

Logotyp Svenska Retursystem högupplöst - Svenska Retursystem AB

Швеція ввела схему РВВ для упаковки і всіх пакувальних матеріалів в 1994 році (SFS 1994: 1235, сьогодні 2014: 1073). У 1997 році торгова асоціація бакалійних товарів Швеції (Trade Association for Grocery of Sweden) і Шведська асоціація роздрібної торгівлі продуктами харчування та напоями (Swedish Food & Drinks Retailers Association) спільно створили «Svenska Retursystem» — окрему компанію, яка експлуатує систему багаторазових піддонів та ящиків для розподілу продуктів. Це кругова бізнес-модель, заснована на РВВ. Клієнти Svenska Retursystem платять абонентську плату і вносять депозит за ящики і піддони половинного розміру, а також щоденну орендну плату і плату за користування повнорозмірними піддонами (Svenska Retursystem). Ящики і піддони відправляються на переробку після закінчення терміну їх служби.

За даними Swedish Food & Drinks Retailers Association, Швеція була першою країною, в якій роздрібні продавці продуктів харчування і напоїв створили спільну систему багаторазової розподільної упаковки. Переваги Retursystem, згадані виробниками, включають те, що виробники знають точні розміри ящиків і можуть відповідним чином калібрувати пакувальні системи, що вага піддонів на 10 кг менше, ніж у дерев’яних піддонів, і що ящики вентилюються і не притягають вологу.

Попередні збори за утилізацію (Advanced disposal fees) — це збори, що стягуються з окремих продуктів в пункті покупки, виходячи з передбачуваних витрат на збір і обробку. Збори можуть бути використані для фінансування управління цими продуктами з простроченим терміном експлуатації (OECD, 2016).

Deposit Return Systems: an effective Instrument towards a Zero ...
Джерело: Zero Waste Europe

Системи повернення депозитів (Deposit Refund Systems) додають плату за окремі продукти в пункті покупки. Повна плата або її частина підлягають відшкодуванню, коли використаний продукт повертається в пункт продажу або на зазначені місця поводження з відходами. Мета полягає у тому, щоб стимулювати повернення використаного продукту, а не покривати витрати. Системи повернення депозитів може існувати як добровільні системи або як частина законодавчих угод з виробниками. В Європі Системи повернення депозитів найчастіше використовуються для металевих і пластикових контейнерів для напоїв (а іноді і для інших типів упаковки). Європейські країни з Системами повернення депозитів для ПЕТ пляшок включають Данію, Фінляндію, Німеччину, Нідерланди, Норвегію та Швецію (Zero Waste Europe, 2010). Литва представила Систему повернення депозитів для пластикової (а також металевої та скляної) упаковки для напоїв в 2016 році (Gražinti verta, 2015)

Варто зазначити, що схеми розширеної відповідальності виробника можуть стосуватись різних типів відходів. Потрібен якісний аналіз системи поводження з відходами та стану схеми утворення відходів, щоб запроваджувати саме ті інструменти, які дозволяють системам РВВ забезпечувати розумні стимули для галузей щодо поліпшення своїх продуктів та процесів і стимулювати зміну поведінки всіх учасників ланцюжка створення вартості продукту.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s